Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD’den Kovid Bilgilerini Paylaşması İsteniyor

PEKİN, 14 Ocak (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, yeni virüsün hızla yayılması göz önüne alındığında ABD’nin COVID durumunu ve virüs verilerini DSÖ ve uluslararası toplumla zamanında, açık ve şeffaf bir şekilde paylaşacağını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki XBB.1.5 varyantı. ve uluslararası toplumun endişelerine aktif olarak yanıt vermek.

Raporlara göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD’nin Çin’den gelen yolcuların Çin’deki enfeksiyonların “yayılması” ve “yaygınlığı” ve “yeterli ve şeffaf epidemiyolojik ve Çin’den viral gen dizileme verileri”. geçmek istediğini söyledi.

Sözcü Wang Wenbin günlük basın toplantısında ilgili bir soruyu yanıtlarken, “Covid’in başlangıcından bu yana Çin, uluslararası toplumla yasal, zamanında, açık ve şeffaf bir şekilde bilgi ve veri paylaşıyor.” dedi.

Wang, Çin’in, aşı ve ilaç araştırma ve geliştirmesine katkı sağlayan DSÖ ve Global Initiative for Sharing All Influenza Information (GISAID) aracılığıyla Çin’deki Kovid olaylarından virüsün gen dizilimlerini paylaşmaya devam ettiğine de işaret etti.

Sözcü Wang, “DSÖ ve GISAID’e göre, Çin tarafından sağlanan virüsün gen verileri, diğer ülkeler tarafından Çin’den gelen gezginlerden toplanan ve sunulan dizilimlerle aynı bileşimi paylaşıyor ve önemi bilinen yeni varyantlar veya mutasyonlar kaydedilmedi. “

Wang, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) Çin’de dolaşan SARS-CoV-2 virüs varyantlarının daha önce Avrupa’da görülenler olduğu görüşünü paylaştığını söyledi. başka bir yerde, Çin’deki durumun şu anda Avrupa’daki Kovid-19 epidemiyolojik durumunu önemli ölçüde etkilemesinin beklenmediğinin ve ihtiyati seyahat tedbirlerinin bilime dayalı, orantılı ve ayrımcı olmayan şekilde olması gerektiğinin altını çizdi.

“ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yayınlanan verilere göre, yeni XBB.1.5 varyantı Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla yayılıyor ve bu onu ülkedeki en hızlı yayılan varyant yapıyor ve enfeksiyonların yüzde 40,5’inden fazlasına neden oluyor” dedi. Wang, DSÖ XBB.1.5. adını verdiğini de sözlerine ekledi.

Sözcü Wang, ABD’nin ülkedeki COVID durumunu ve virüs bilgilerini DSÖ ve uluslararası toplumla zamanında, açık ve şeffaf bir biçimde paylaşması, uluslararası toplumun endişelerine aktif olarak yanıt vermesi ve dünyanın geri kalanıyla birlikte çalışması gerektiğini yineledi. varyantın yayılmasına yanıt vermek için dünya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu