Haber

Trabzon’da Artan Ayı Saldırıları Vatandaşları Rahatsız Ediyor

Trabzon’da artan ayı saldırıları vatandaşları tedirgin ediyor

TRABZON – Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde artan ayı saldırıları vatandaşları tedirgin ediyor. Mahalleye inen ayılar arı kovanlarına, irili ufaklı büyükbaş hayvanlara saldırırken, meskenlere de zarar veriyor.

Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlı Kuzuluk ve Gökçeköy mahallelerinde ayı saldırıları nedeniyle mahallelinin korkusu sürüyor. Son aylarda artan ayı akını nedeniyle vatandaşların arı kovanları zarar görürken, çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvan telef oldu. Vatandaşlar mahalleye inen ayılardan küçük çocukların zarar görmesinden endişe ederken, ayı baskınlarına karşı köy camii hoparlöründen uyarı anonsları yapılıyor. Uyarı anonslarında çocukların yalnız bırakılmaması istenirken, bölge sakinlerinden dikkatli ve tedbirli olmaları isteniyor.

Küçükbaş hayvan sürüsü sahibi Ramazan Taşkın, otlatma sırasında parçalanarak öldürülen yabani hayvanların sayısının arttığını belirtti. Taşkın, “Sürümüzdeki hayvanlarımızı çıplak gözle yok eden kurt mu, ayı mı bilmiyoruz. Ancak gün ağarırken telef olan hayvanlarımızın yanındaki büyük ayak izlerine bakarsanız ayı gibi görünüyor. .”

Hayvanları mahveden ayıların evlere de girdiğini belirten Taşkın, şu şekilde konuştu: “Evlerimize girip bizi perişan ediyorlar ve maddi zarara neden oluyorlar.

“Eski ayılar zararsızdı”

Şalpazarı İlçesi Kuzuluk Mahallesi sakini Ali Sait Tok, ayıların arı kovanlarına saldırdığını belirterek, ayı saldırısından korktukları için mezralarına gidemediklerini söyledi. Tok, “Artan ayı saldırıları nedeniyle arıcılıkta güçlük çekiyoruz” dedi.

Ayı baskınından korktukları için evden çıkamadıklarını kaydeden Tok, “Ayı korkusuyla ilçe merkezine yakın bölgelerdeki arı kovanlarının birçoğunu bıraktık. Dışarı çıktılar. Bizi tamamen dışarı çıkamaz hale getirdiler. Arıcılık da yapamayız, hayvancılık da. Sabah kalktığımda ahırımın önünden ayının geçtiğini gördüm, şaşırdım, ahırda uyuyamıyorum, tamamen çaresiz durumdayız” dedi.

“Ayı yüzünden evimize gidip uyuyamıyoruz”

Kuzuluk Mahallesi sakinlerinden Veysel Tok, ayıların evlerin kapılarını kırdığını kaydederek, “Bazı duyularımıza göre bölgemizde 80-100 ayı var. Ayı yüzünden evimize gidemiyoruz. tapulu ev ve uyku.Ayı evin kapısını kırar.Sonra değiştirilince yenisini tekrar kırar.Bir kapı bize 7’ye mal oluyor “8 bin lirayı ne yapalım diye şaşırdık.”

haberyildizeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu